Tiếng Việt

%NHATRANG_VIETNAM%

Detail destinace

Danang Vietnam - transparent

Nabízíme 1 ubytovacích kapacit za cenu 32 180 Kč - 43 280 Kč.

Danang

Město Danang je čtvrtým největším městem Vietnamu (okolo 700 000 obyvatel) a je také významným přístavem. V roce 1915 byla Francouzi postavena největší atrakce - muzeum čamského sochařství. Už ve 2. století byla tato část Vietnamu centrem říše Čampů. Ti měli dvěcentra. Politickým byla Simhapura, intelektuálním My Son. Architektura staveb byla ovlivněna hinduismem, později budhismem.

 

V novodobých dějinách známe Danang z vietnamské války, když se tu v březnu 1965 vylodili američtí vojáci a zřídili zde největší vojenskou základnu v Indočíně. Město bylo znovu dobyto armádou Severního Vietnamu a dnes je metropolí středního Vietnamu se statutem provincie.

Válka se nesmazatelně podepsala na kulturních památkách. Vzhledem ke své poloze na rozhraní severního a jižního Vietnamu bylo město častým cílem amerického bombardování. Většina památek byla zničena, to co se zachovalo je uloženo v Muzeu Čampů.

Tra Kienneboli Simhapura (Lví citadela)

Asi 50 kilometrů od Danang leží Tra Kienneboli Simhapura (Lví citadela), což je nejstarší hlavní městoČampů. Najdete tu pevnost ze 4. století. Je považovaná za jednu z nejdokonalejších staveb své doby. Uvnitř byl oltářs tančícími upsarami, který je nyní vystaven v danajském muzeu. Tento oltář je jedinečnou ukázkou plastického umění.

Dong Duong

Asi 70 kilometrů od Danang stojí Dong Duong, jenž byl hlavním budhistickým městem říše. Pochází z 9. století. Byl to architektonický skvost s množstvím památek. Ty nejvýznamnější jako velký oltář, bronzový pomník Budhy Bodhisattwy Tary je umístěn v muzeu.

Ke skupině věžových opevnění Vijaya patříThat Mam. Stavba vznikla v 11. století po pádu Čampské říše a leží poblíž Do Ban. Věže byly postaveny v novém stylu, kterému se později začalo říkat právěThat Mam.

Mramorové hory

Mezi Da Nang a Hoi An stojí Mramorové hory. Je jich pět a každá představuje jeden z budhistických prvků vesmíru - Voda, Země, Oheň, Dřevo, Kov. V legendě se vypráví o Božské želvě, z jejíhož vejce se zrodila krásná nymfa. Z pěti kousků prasklé skořápky vzniklo pět horských útvarů.

 

Ve skutečnosti se sem lidé z čamské kultury chodili modlit ke svým hinduistickým bohům a v jeskyních postavili budhistické oltáře. Ve vesnicích okolo hor dodnes žijí potomci čamské dynastie.

Nejznámější horou je 107 metrů vysoká Thuy Son.

Mramorové hory v sobě skrývají i pěkné jeskyně,ve kterých i mimo ně je nespočetné množství oltářů a budhistických svatostánků.

Za povšimnutí stojí polosochy - poloobrazy. Jde vlastně o sochu, která se stala součástí skály. Vypadá to, jakoby zkamenělá osoba vystupovala ze skály.

V bezprostřední blízkosti hor je i množství krámkůs výrobky z místního mramoru.

Velký chrám Caodai

Caodai je chrám stejnojmenné náboženské sekty, zahrnující prvky budhismu, taoismu, konfucianismu, a dokonce katolicismu, jehož stavba byla započata v roce 1933. Z konfucianismu čerpá etické poučky, z taoismu okultní praktiky, z budhismu znovuzrození a z římského katolicismu náboženskou hierarchii.Tato sekta má v sobě silné nacionalistické prvky. Po komunistickém převratu v roce 1975 byla potlačena, ale v roce 1985 znovu legalizována. V současnosti má asi jeden milion přívrženců ve Vietnamu, Kambodži, Francii a Spojených státech.

 

Kromě Velkého chrámu je ve Vietnamu asi 1000 dalších chrámů Cao Dai.

Exteriér i interiér chrámu Cao Dai je extravagantnězdobený, obsahuje symboly, abstraktní vzory a obrázky svatých. Vysoký strop je vymalován blankytně modrou s nadýchanými mraky. Po celé délce lodi se nachází 28 sloupů s draky, ježsymbolizují 28 projevů Budhy. Sedm hlav kobry představuje sedm lidských emocí. Základní barvy Cao Dai jsou žlutá pro budhismus, modrá pro taoismus a červená pro křesťanství. Nejdůležitějším symbolem je levé božské oko, protože bůh je Jang a Jang je levá strana.

Návštěvníci jsou vítáni, ale musí mít oblečeny buďdlouhé kalhoty, nebo sukně zakrývající kolena. Do chrámů se vstupuje bez bot.

My Lai

Bývalo to klidné místo, potom však přišla válka. Ve vesnici a jejím okolí operovaly jednotky Vietkongu. Američané po nich intenzivně pátrali a 16. března 1968 na vesnici zaútočili. A zaútočili brutálně s cílem vyhledat a zneškodnit. Vietnamské vojáky zde však nenašli. Všechny vesničany nahnali do příkopu a začali střílet. Ve vesnici, kde žilo téměř 700 lidí, jich američtí vojáci za čtyři hodiny zastřelili 504. Nejstaršímu bylo sedmdesát, nejmladšímu rok. Vesnici pak zapálili. Z vesnických domů zbyly pouze obrysy základů, z jejich obyvatel pomníčky se jmény seřazenými podle věku.

Výsledky hledání
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
již od 32 180 Kč
Haian Beach
Datum Délka Strava Doprava Cena
 7.1.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 32 180 Kč Detail
 9.1.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 32 180 Kč Detail
 11.1.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 32 180 Kč Detail

další nabídky >