Tiếng Việt

Cuc Phuong

Cuc Phuong

Národní park Cuc Phuong náleží mezi jedny z posledních rezervací tropického pralesa na naší planetě. Nachází se v severocentrálním Vietnamu, v provincii Đồng Bằng Sông Hồ, na ploše 222 km2 asi 120 kilometrů jihozápadně od Hanoje. Byl založen v roce 1962 a je tedy nejstarším vietnamským národním parkem. Národní park se rozkládá na úpatí Annamitských hor čnících až do výšky 656 metrů nad mořem. Horský masiv vystupuje z centrálního údolí a je tvořen dvěma vápencovými hřebeny, se strmými úbočími a jeskyněmi. Mnohé z jeskyní jsou přístupné. Pod horami se krčí terasovitá rýžová políčka. Ve vesničkách, krytých hustým lesem, žijí místní obyvatelé v domcích na kůlech.

 

 

Přežívají zde zvířata a rostliny, které se mnohdy nevyskytují už nikde jinde na světě. V národním parku Cuc Phuong žije téměř 100 druhů savců. Mezi nimi vzácný druh langura, makak, gibon, lori, netopýři, dikobraz, poletucha, levhart obláčkový, kočka bažinná, vzácná cibetka, 40 druhů netopýrů. Najdeme zde 36 druhů plazů, 17 druhů obojživelníků, endemický druh jeskynního sumečka, 280 druhů motýlů, tisíce druhů různého hmyzu. Kromě bažantů, křepelek, divokého kura, sov, různých šplhavců, zoborožců, zpěvných i tažných ptáků zde narazíme na 320 druhů opeřenců. Z celkového počtu 1 983 druhů rostlin vyjmenujme alespoň stromy až 70 m vysoké, orchideje, kapradiny, liány. Není divu, že v tomto koutě světa jsou častými hosty výzkumní pracovníci a naturalisté, stejně tak jako ochránci přírody a přírodní nadšenci.

Ve vápencových skalách našly své místo jeskyně, v nichž byly objeveny vzácné artefakty. Za zmínku rozhodně stojí nález zkamenělých mořských plazů. Četné nálezy jsou hlášeny v horských jeskyních dodnes.

 

 

Národní park je velmi dobrým místem pro pěší turistiku či výlety na horských kolech. Při túrách nebo výletech na horských kolech můžete navštívit třeba jeskyni pravěkého člověka, botanickou zahradu i středisko pro záchranu ohrožených primátů.

Při pěších túrách pamatujte na možné kluzké stezky, zvláště po dešti. Vezměte si pevnou obuv, pláštěnku a přibalte dostatek obvazů a antiseptik.

Nejvhodnější doba pro návštěvu národního parku je prosinec - duben.

Ubytování je možné ve vesničce Muong. Nečekejte ale žádný komfort, ubytování je velmi primitivní. Matrace a sítě proti hmyzu jsou však poskytovány.