Tiếng Việt

Da Lat

Da Lat

Da Lat je město ležící v horách, v oblasti Centrální vysočiny, obklopené lesy, jezírky a vodopády. Francouzi mu v době kolonizace říkali Le Petit Paris – Malá Paříž. Před budovou pošty také stojí zmenšenina Eiffelovy věže. Městu se říkalo město věčného jara.

Da Lat patří k nejnavštěvovanějším městům v jižním Vietnamu. Nalézá se tu poměrně hodně pamětihodností, ale jsou rozmístěny na velkém prostoru. Při prohlídce města vás upoutají paláce, pagody a chrámy. Zajímavá je květinová zahrada i takzvaný Crazy House.

Město bylo za vietnamské války zcela ušetřeno bombardování. Jeho krásy tak zůstaly neporušeny. Žije tu mnoho umělců, ale i vládních úředníků.

V Da Latu kdysi začínaly výpravy za lovem vysoké zvěře a v okolních lesích ji lovci téměř vyhubili.

 

 

Do Da Latu se jezdí za historickými památkami a cestovní ruch je zdrojem části příjmů. Návštěva památek však v této hornaté oblasti vyžaduje dobrou fyzickou kondici nebo pronajmutí motorky nebo kola.

Nejznámějším palácem je Letní palác císaře Bao Dai, což je poslední vietnamský císař. Palác byl postaven v roce 1933. V přízemí paláce se nalézají společenské místnosti a pracovna, v patře královské komnaty ve žluté (císařské) barvě. Je zde celkem 25 místností vybavených původním zařízením, nábytkem, koberci, tapetami, obrazy.

Dům a galerie Hang Nga, známe ho také pod názvem Crazy House. Byl postaven podle návrhu architektky Hang Nga, dcery druhého komunistického prezidenta. Dům má znázorňovat strom a pokoje uvnitř mají názvy podle kamen. Najdete zde pokoj orlí, tygří, mravenčí, klokaní, bambusový. I okna jsou extravagantní. Uvidíte například jeskynní okna se skleněnými žaluziemi a také obrovské pavoučí sítě. Názory na celkové pojetí galerie se liší – někdo v něm vidí Salvadora Dalího, pro jiné je zcela nevkusný.

 

 

Pagoda Linh Son se vypíná na vrcholu malého kopce. Byla postavena v letech 1938-1940.

Do chrámu vstupujete řadami borovic. Hned v přední části nádvoří je socha bódhisattvy Avalokiteshvara a bódhisattvy soucitu, v poloze lotosového květu. Na levé straně soch je 4 metry vysoká osmihranná stupa. Vpravo, uprostřed zeleného trávníku, je rybník s květinami a plovoucími rybičkami v čisté vodě. Roste tu spousta květin. Vstup do hlavní obřadní síně je střežen dvěma sochami draků, kteří představují ochranu dharmy, učení Gautama Buddhy.

Chrám je postaven ve stylu klasické asijské architektury. Na dvou stranách chrámu stojí draci, kteří hledí na střechu.

V centru hlavní obřadní síně sedí 1 250 kg vážící bronzová socha Gautama Buddhy.

Návštěva Da Latské květinové zahrady je zážitkem nejen pro milovníky květin. Uvidíte zde neskutečné množství hortensií a fuchsií. Orchideje rostou na ztrouchnivělých kokosových palmách. V klecích žije i několik opic. Do květinových expozic vedou mramorové chodníky. Najdete tu i lesní školku.

 

 

Pagoda Truc Lam byla postavena v roce 1993 a je to nejudržovanější a nejhezčí buddhistická pagoda v Da Latu. Chrámové síně jsou čisté a velmi působivý je bronzový zvon.

Vodopád Datantla leží 5 km od Da Latu, který možná není tak úchvatný jako jiné vodopády v oblasti, ale láká odvážnější turisty, neboť k němu nevede zrovna jednoduchá stezka.

Přístup k vodopádům Pongour je poměrně jednoduchý a samotný vodopád stojí za to. Jedná se o nejmajestátnější vodopád v této části Vietnamu. Vodá padá z 30 metrů přes 7 úrovní do velkého jezírka za výrazného zvukového doprovodu. U tohoto vodopádu se každý rok za úplňku v prvním kalendářním měsíci konají etnické festivaly. Vodopád je opravdu úchvatný.

Malebné jezero Golden Stream (Zlatý potok) leží v krásné divoké krajině, bude lákat stále více a více turistů.

Dnes je Da Lat jedním z nejnavštěvovanějších měst v jižním Vietnamu a cestovní ruch je tak zdrojem velké části zdejších příjmů. Památky jsou roztroušené na velké ploše, takže jsou od sebe dost vzdálené. Vzhledem k tomu, že se Da Lat nachází ve značně hornaté oblasti a vy neoplýváte velkou fyzickou kondicí, bude lepší si na prohlídku města a okolí pronajmout motorku. Ostatním mohu doporučit vlastní nohy nebo kolo.