Tiếng Việt

Dien Bien Phu

Dien Bien Phu

 

Hornaté území provincie Dien Bien Phu zahrnuje lesy, vysoké hory společně s úzkými údolími a malými pláněmi. Střídají se zde suchá a deštivá období. V provincii jsou nádherné přírodní scenérie, přehrada Pa Khoang, jeskyně Tham Bang, Citadela Ban Phu a Muzeum vítězství u Dien Bien Phu.

 

 

Před půl stoletím tu stávala nedaleko hranic s Laosem pevnost Dien Bien Phu. Pevnost byla opěrným bodem francouzské koloniální nadvlády. Za nesnesitelného vedra a v silném dešti tu tehdy nepřetržitě ničily a masakrovaly jednotky vietnamské armády obklíčenou francouzskou posádku. Porážka Francouzů u Dien Bien Phu byla jednou z nejtěžších porážek francouzské armády.

Samotné městečko založili v roce 1841 vládci z dynastie Nguyen, aby zachránili deltu Červené řeky před nájezdy. Dien Bien Phu je známé po celém světě jako dějiště bitvy, kterou lze právem označit za rozhodující. Vojáci Viet Minhu zde 7. května 1954 zasadili francouzské koloniální armádě zdrcující porážku, která zároveň ohlásila i definitivní konec indočínského imperia.

 

 

Samotné město, jež má dnes status hlavního města provincie, patří mezi nejodlehlejší vietnamské lokality, je vzdáleno 34 km od laoských hranic uprostřed rovinatého údolí Muong Thanh, které je obklopeno strmými a hustě zalesněnými svahy.

Největší atrakcí města je jeho historický význam, okolní krajina není tak působivá, daleko zajímavější je krajina podél cesty. Většinu návštěvníků tvoří francouzští turisté, které Dien Bien Phu fascinuje. Město bylo po staletí jednou ze zastávek na trase z Barmy a Číny do severního Vietnamu.