Tiếng Việt

Nha Trang

Nha Trang je nejznámějším vietnamským letoviskem, většina návštěvníků zde zamíří rovnou na pláž. Nha Trang ale nejsou jen pláže, vodní sporty a koupání. Jsou zde i pamětihodnosti, které stojí za to vidět. Čamské věže ze sedmého až dvanáctého století a pagody se sochami Buddhy jsou toho důkazem. Krásné jsou blízké ostrovy, můžete vyzkoušet výletní plavby lodí.

Pobřežní město Nha Trang v provincii Khang Hoa leží na transvietnamské dálnici téměř 1 300 km od Hanoje a 450 km od Ho Či Minova Města. Město je známé svými nádhernými plážemi, jež nabízí ideální klimatické podmínky pro trávení dovolené. Z šesti hlavních pláží Nha Trangu patří k nejoblíbenějším pláž Tran Phu. Tuto rušnou pláž lemují hotely, bary a restaurace.

Ostatní pláže Nha Trangu, jako třeba Hong Chong Beach nebo Dai Lanh Beach, jsou možná ještě hezčí a je zde větší klid. Pláže nabízí různé outdoorové aktivity. Můžete si zaplavat v moři, zahrát si fotbal nebo badminton, zameditovat si při Tai Chi nebo se jen tak opalovat. Pláže také vyzývají ke klidným procházkám. Nha Trang je slunný po celý rok. Zajímavostí je, že na kopci u jižního okraje pláže stojí vila posledního vietnamského císaře Bao Daie. S touto vilou sousedí Oceánografické muzeum.

 

 

Čamské věže a Po Nagar

Pro milovníky historie a umění se zde vypínají Čamské věže a věže Po Nagar ze 7. - 12. stol. Severní věž (Thap Chinh) je jedinečnou ukázkou čamské architektury, je vysoká 28 metrů. Pochází z roku 817. Centrální věž (Thap Nam) byla postavena ve 12. stol. na místě původní věže ze 7. stol. V jižní věži (Mieu Dong Nam) je muzeum čamského kamenického umění. Věže Po Nagar stojí na žulovém návrší severně od centra Nha Trangu, na břehu řeky Cai.

Pagoda Long Son

Nedaleko od železniční stanice se rozkládá pagoda Long Son. Pagoda byla nejdříve postavena na úpatí hory Trai Thuy v roce 1886. O čtyři roky později ji poškodila silná bouře a pagoda musela být přestavěna. Vstup do pagody je na severní straně Nha Trangu u obrovské bílé sochy Buddhy Sakyamuni, na lotosovém podstavci. Pagoda je silně zdobena čínskými motivy.

Ten, komu by bylo v Nha Trangu těsno, se může vydat za koupáním a šnorchlováním na nedaleké ostrovy. K nejhezčím patří ostrovy Hon Mun a Hon Mot.

Ostrov Hon Mun

V černých kamenných jeskyních ostrova každoročně staví svá hnízda vlaštovky. Vzhledem k blízkosti rovníku a v důsledku teplých mořských proudů jsou zde výborné podmínky pro život tropických mořských živočichů. Návštěvníci se zde mohou plně věnovat potápění. Voda je průzračná, viditelnost výborná, korálů všech barev a tropických ryb je zde dostatek.

 

 

Ostrov Hon Mot

Na ostrově je úžasná pláž, rozprostírá se na skalnatých kopcích a jsou zde výborné podmínky pro šnorchlování. Žije zde několik místních rybářů.

Ostrov Hon Tre

Hon Tre (Bambusový ostrov) se nachází jen několik málo kilometrů od jižního cípu městské pláže v Nha Trangu a dostanete se na něj buď v rámci organizovaného zájezdu výletní lodí, nebo si můžete v přístavu pronajmout rybářský člun, který Vás odveze tam i zpět. Na ostrově Hon Tre se nachází velký mezinárodní komplex spojený s pevninou lanovkou.

Ostrov Hon Lao

Na ostrově Hon Lao žije velká kolonie opic.

Pláž Mui Ne

Většina návštěvníků Nha Trangu však nezamíří na Tran Phu, Po Nagar nebo blízké ostrovy, ale na pláž Mui Ne. Tato vyhlášená tropická pláž je 6 kilometrů dlouhá, s jemným bílým pískem, množstvím palem a čistým azurovým mořem. Díky silnému větru si tuto pláž oblíbili milovníci kiteboardingu a windsurfingu. Věnovat se můžete i šnorchlování a potápění. Silnice podél pláže je plná hotelů, restaurací, barů a obchodů. Restaurace nabízí nepřeberné množství mořských plodů - humrů, krevet, sépií, garnátů, škeblí, atd.

 

 

Vodopády Ba Ho

Asi 25 kilometrů od Nha Trangu najdete vodopády Ba Ho. Cesta k nim vede po neudržované cestě, přes stejnojmennou vesničku. Vodopády tvoří několik peřejí, přes které se po velkých balvanech valí voda.

Nha Trang díky své poloze u moře nabízí i nepřeberné množství čerstvých mořských plodů, které Vám dle Vašeho přání upraví v kterékoliv restauraci ve městě i na pláži. Mezi oblíbené patří zejména humři, krevety, sépie, garnáti a škeble. Rybáři loví většinou navečer a v noci, přes den se jejich lodě zdržují v přístavu.

Velmi populární jsou v Nha Trangu výletní plavby, při kterých se můžete zastavit na jednom z více než 70 ostrůvků, které se nachází ve zdejších pobřežních vodách. Pokud byste chtěli na některém z nich přenocovat, doporučujeme Velrybí ostrov nebo ostrov Hon Tre (Bambusový ostrov)

Výletní plavby nabízí prakticky každý hotel v Nha Trangu. Vybrat si můžete od levných (většinou přecpaných) člunů až po ty luxusnější, ale také dražší. Pokud se chcete vyhnout organizovanému zájezdu, rezervujte si místo na lodi den předem a ráno se pak dostavte do přístavu. Pamatujte, že kolem desáté hodiny už jsou všechny lodě a čluny pryč. Občas se také můžete přidat ke člunu, který přepravuje potápěče.

Plavba většinou zahrnuje více ostrovů najednou, v ceně je i jídlo na celý den. Vzhledem k malé hloubce vody v okolí některých ostrovů jsou občas lodě nuceny zakotvit i několik set metrů od ostrova. Na něj se pak dostanete pouze tím, že na ostrov doplavete. Pokud si tedy s sebou berete na výlet fotoaparát, pamatujte na voděodolný vak.